Produkty momentálně dostupné pouze na objednávku.
Při nákupu nad 1000 Kč použij kód LOVEFP...

Sublimace aneb Jak tiskneme sny na textil

2

V dnešní době tiskneme na cokoli a ve velkém. Letáky, billboardy, bannery, noviny, dárkové předměty a co hlavně – textil. Obrázky jsou naprosto všude, ale jak se na předměty dostávají, v jaké kvalitě a hlavně z jakých materiálů se tiskne?

 

Nejrozšířenějším odvětvím potisku textilu je sítotisk. Jeho velkou nevýhodou je ta, že tisk jednoho kusu je nesmírně nákladný a hodí se tak hlavně pro velké série jednoduchých designů. Při sítotisku se používají neekologické chemikálie a barvy vyrobené z ropy, takže o ekologii tady nemůže být řeč… (Novinkou jsou sítotiskové barvy na bázi vody, doufejme, že se jejich používání rozšíří:) Další nevýhodou je fakt, že barva se nanáší na textil a neproniká do struktury látky a praním proto může ztrácet na kvalitě…

 

Když jsem hledala ideální metodu pro potisk látek pro Festpack, měla jsem dvě podmínky: chtěla jsem, aby tisk pronikl do látky a tisk i barvy byly stálé a trvanlivé. Také jsem potřebovala, aby daná technologie dokázala potisknout umělý materiál (šusťák a nepromokavou batohovinu, ze kterých šijeme naše doplňky). Když máte otázky, většinou naleznete i odpovědi… 🙂 A já našla…

 

Naše designy dostáváme na nepromokavý materiál díky technologii sublimace. Sublimační tisk představuje revoluční technologii tisku. Inkoust na bázi vody se při zahřátí na vysokou teplotu přeměňuje z pevného skupenství na plyn (sublimuje) a vstupuje přitom přímo do látky. Póry umělé látky se při vysokém zahřátí otevírají a umožňují tak stálobarevný, trvanlivý tisk potom, co barva opět změní skupenství na pevné a póry se uzavřou.

 

Díky sublimaci vám můžeme nabídnout množství jedinečných designů, pratelné a velmi trvanlivé doplňky a tisk originálních, jednokusových sérií.


Znáte jiné, revoluční a ekologické technologie tisku nebo například zpracování látek? Napište nám.

Napsat komentář